شهید مفقودالجسد، علی تجلایی در سال 1338 در شهرستان تبریز به دنیا آمد. دیپلم خود را در رشته ریاضی از دبیرستان "تربیت" تبریز گرفت. قبل از انقلاب او در تمامی تظاهرات و اجتماعات مردمی علیه رژیم پهلوی حضور فعـال داشت و به چـاپ و پخش اعلامیـه هـا مشغول بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تجلایی در سال 1358، به عضویت سپاه پاسداران درآمد. مدتی به کردستان رفت و به مبارزه با ضد انقلاب منطقه پرداخت.

پس از مدتی مأموریت پیدا کرد که راهی افغانستان شود، تا علیه نیروهای متجاوز شوروی، مردم مسلمان آن کشور را یاری کند. وی در آنجا برای تأسیس مرکز آموزش فرماندهی برای مجاهدین افغانی، حفاظت از نماینده امام در افغانستان، و حمل وجه نقد برای مجاهدین، برنامه دقیقی تهیه کرد. پس از حمله عراق به ایران به کشور بازگشت و در جبهه جنوب حضور پیدا کرد. در عملیات محور دهلاویه فرمانده و در عملیات سوسنگرد معاون عملیات سپاه بود.

تجلایی در سال 1360، با خانم "انسیه عبدالعلی زاده" ازدواج کرد، اما این تحول در زندگی هم نتوانست او را از حضور در جبهه دور سازد. حاصل این ازدواج دو فرزند دختر بود.

بعد از آن به عنـوان فرمانـده گردان هـای شهیـد آیت الله قاضی طباطبایـی و شهید آیت الله مدنـی (نیروهای اعزامی آذربایجان) به جبهه اعزام شد. ابتدا در جبهه های نبرد پیرانشهر، مسئول عملیات بود. وی در عملیاتهای فتح المبین، بیت المقدس و آزادی شلمچه، والفجر مقدماتی، خیبر و بدر حضور فعال داشت.

در عملیات بدر همراه با اصغر قصاب عبدالهی در شکستن حلقه محاصره مهدی باکری و یارانش حضور داشت. وی در همین عملیات در 25 اسفند 1363 در شرق دجله به شهادت رسید.

بهترین دوستم شهادتت مبارکپانوشت:

چفیه هاتان را به دست فراموشی سپردیم و وصیت نامه هایتان را نخوانده رها کردیم .

پلاکهایتان را که تا دیروز نشانی از شما بود، امروز گمنام مانده است .

کسی دیگر به سراغ سربندهایتان نمی رود

دیگر کسی نیست که در وصف گل های لاله و شقایق شاعرانه ترین احساسش را بسراید و بگوید :

چرا آلاله آنقدر سرخ است
برچسب ها :
شهید تجلایی ,  عملیات بدر ,  شهید اصغر قصاب ,  شلمچه ,  والفجر مقدماتی ,  دوست شهیدم , 

موضوع :
دلنوشته ,